Krzepienie wiary w wolność wśród niewiernych :)

Styczeń 2, 2010

Co Polska powinna zrobić, żeby dogonić najbogatszych? – 5

Filed under: Uncategorized — Dariusz Damski @ 4:28 pm

3. Unia Europejska i dopłaty

W tym rozdziale chciałbym zwrócić uwagę na niewidoczne skutki naszej integracji z Unią Europejską i wystosować kilka argumentów przeciw dopłatom. Łącznie w latach 2007 – 13 Polska ma otrzymać 91 mld euro dotacji[1]. Są to dotacje strukturalne – 59,5 mld euro, dotacje w ramach wspólnej polityki rolnej (27 mld euro), pozostałe: strategia lizbońska, ochrona granic, wymiar sprawiedliwości (4,5 mld euro). Jednakże są też koszty naszej integracji i te według wyliczeń Tomasz Cukiernika przewyższają kwotę dopłat z Unii Europejskiej! Na koszty składają się: składka unijna Polski w latach 2007 – 13, (5% wzrostu PKB) – 22 mld euro, koszty biurokracji – 6,5 mld euro, koszt sporządzania projektów przyjętych i odrzuconych – 19,5 mld euro, prefinansowanie projektów – 12 mld euro oraz współfinansowanie ze środków publicznych i prywatnych – 36,2 mld euro. Wydatki po stronie polskiej to 106,8 mld euro. Jest to 117,5 % wartości wszystkich dotacji z UE przy jednoczesnym założeniu 100% wykorzystania unijnych funduszy, co jest mało prawdopodobne, dlatego straty po stronie polskiej mogą być dotkliwsze. Dane są szacunkowe, dlatego przy ich pomocy chciałem tylko zwrócić uwagę na kwestie, iż po stronie polskiej występują koszty i mogą być one wyższe niż dotacje!

Nie można osiągnąć pełnego dobrobytu odbierając kapitał produktywnej części społeczeństwa i dotując tym samym jej mniej produktywną część. W ten sposób zostaje marnotrawione bogactwo, które nie powstało. Trzeba się w tej sytuacji posłużyć wyobraźnią aby dostrzec nowe samochody, mosty, drogi, pralki, telefony komórkowe etc, które podnoszą realny poziom życia obywateli. Firmy pobierające dotacje to także nieuczciwa konkurencja dla firm nie korzystających z dopłat. Jednym z większych problemów Unii Europejskiej jest także przerost sektora publicznego o czym była już mowa. Empirycznym przykładem na brak efektywności takich działań jest przykład byłej NRD. W ciągu 15 lat wtłoczono 1 250 mld euro w gospodarkę, czyli w przeliczeniu na 1 mieszkańca 70 razy więcej, niż planuje się przekazać naszemu krajowi, i skutki nie są zadawalające, panuje tam stagnacja gospodarcza i wysokie bezrobocie.

Unia Europejska także wymusza na rynku pewne ograniczenia wprowadzając limity, w wyniku tych działań rynek nie spełnia swojego zadania w służbie konsumentom, część towarów nie zostaje wytwarzana co jest równoważne z obniżeniem bogactwa.

4. Podsumowanie i droga do bogactwa

W powyższych rozważaniach zawarta jest teza, a mianowicie całkowita liberalizacja gospodarki, potwierdzona przez historię – nawet Szwecja pomnikowy przykład socjaldemokratów w latach 1870 – 1960 miała zdecydowanie liberalną gospodarkę, udział państwa w PKB był podobny do Stanów Zjednoczonych. To liberalny model gospodarki szwedzkiej z przełomu lat 1870 – 1960 doprowadził ten kraj do akumulacji kapitału i wzrostu dobrobytu, który aktualnie jest konsumowany. Tylko wolność gospodarcza może doprowadzić naród do bogactwa. Tylko wolność gospodarcza pomaga wydobyć „na powierzchnię” kreatywność i innowacje drzemiące w zakamarkach ludzkiego umysłu. Jednostki wybitne zachęcone bodźcem zysku, produkują nowe towary i usługi, tworzą nowe miejsca pracy i sprzedają te bogactwa wśród narodu. Polska powinna wybrać drogę zdecydowanej desocjalizacji i prywatyzacji mienia publicznego. Pieniądze uzyskane z prywatyzacji powinny zostać rozdysponowane wśród płatników podatków oraz osób najbardziej uzależnionych od obecnego systemu. Dzięki takim działaniom doszłoby do jednoczesnej likwidacji ZUS-u i KRUS-u. Wszystkie ograniczenia biznesowe powinny zostać zniesione, podatki powinny zostać drastycznie obniżone na tym etapie do wydatków na wojsko, policję oraz pewną część usług sądowniczych, w celu uniknięcia grabieży inflacyjnej pieniądz fiducjarny powinien zostać zastąpiony pieniądzem towarowym, po tej reformie państwo powinno całkowicie zrzec się monopolu bicia pieniądza. Dług publiczny powinien zostać spłacony wegdług propozycji reformy monetarnej profesora Jesusa Huerty de Soto, o której napiszę za pewien czas. Wszystkie bariery celne i ochronne przed towarami zagranicznymi powinny zostać zniesione. Polska powinna wystąpić z Unii Europejskiej, bądź próbować zmienić jej charakter. Tylko liberalny model gospodarki pozwala maksymalnie promować szczęście, bogactwo, innowacyjność i poczucie własnej wartości wśród indywidualności tworzących społeczeństwo.

Literatura:

Hans-Hermann Hoppe: Demokracja – bóg, który zawiódł, tłum. Witold Falkowski, Juliusz Jabłecki. Warszawa: Fijor Publishing 2006

Henry Hazlitt: Ekonomia w jednej lekcji, tłum. Grzegorz Łuczkiewicz. Warszawa: Znak 2004

Ludwig von Mises: Ludzkie działanie, tłum. Witold Falkowski. Warszawa: Instytut Ludwiga von Misesa 2009

Murray N. Rothbard – Ekonomia wolnego rynku, tom I-III, tłum. Rafał Rudowski. Warszawa: Fijor Publishing 2007,2008

Murray N. Rothbard – Złoto, banki, ludzie – krótka historia pieniądza, tłum. Witold Falkowski. Warszawa: Fijor Publishing 2009

Murray N. Rothbard – Tajniki bankowości, tłum. Rafał Rudowski. Warszawa: Fijor Publishing 2007

Sydney Homer, Richard Sylla – A history of interest rates. Cambridge: Wiley, 4 edition 2005

http://mises.pl/pliki/magisterskie/Jaroslaw_Cholewinski.pdf

http://www.austriacy.pl/blog/simon

http://www.prawica.net/node/7094

http://tomaszcukiernik.pl/dotacjewyklad.htm


[1] Dane w tym rozdziale pochodzą ze strony http://tomaszcukiernik.pl/dotacjewyklad.htm

Reklamy

1 komentarz »

  1. Dobrze się czytało ten tekst. Dzieki, że się nim podzieliłeś, przerobiłem wszystkie części i nie żałuję.

    Pzdr

    Komentarz - autor: pawel — Kwiecień 4, 2010 @ 1:40 pm | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: